Müzik Teknolojileri
 
 

                                                                                                     yazılar aylık güncellenmektedir / ocak 2011

Ses ve Kayıt ve Müzik Teknolojileri Kitap Tanıtımı
 
 

Ses ve müzik kaydı için kolları sıvayan herkesin, işin türüne göre çeşitli zorluklarla karşılaşması gayet doğaldır. Bu zorluklarla hiç karşılaşmamak veya onların üstesinden kolaylıkla gelebilmek için de teknik soruları önceden sormak gerekir: 
Bu kayıt için nasıl bir mikrofon seçmeliyim, bu mikrofonu nasıl yerleştirmeliyim gibi sorulardan tutun, EQ ayarlarını nasıl yapayım, şu düğme ne işe yarıyor veya dijital teknoloji bana ne türlü olanaklar sunar gibi aklınıza gelebilecek her soruyu cevaplandırmayı kendine amaç edinmiş, yazar Ufuk Önen. Sonuç olarak da ses kayıt ye müzik teknolojilerine ilgi duyan, amatör olsun, profesyonel olsun herkesin faydalanabileceği, pratik ve teorik bilgilerle dolup taşan bir kitap ortaya çıkmış. 

İki yüzden fazla şekil, Şema ve fotoğrafla; tercih ettiği sade dille ve bu alanda kullanılan yüzlerce terime ilişkin yaptığı açıklamalarla, ses ve müzik kaydıyla ilgili sadece "ne" ve "nasıl" sorularına değil, "neden" sorusuna da cevap veriyor. İlk demonuzu çıkarmaya, beşinci belgeselinizi çekmeye veya konservatuarda okuyan çocuğunuzun ilk konserini kaydetmeye hazırlanıyor olun, profesyonelce kotarılmış bir ses kaydı için neler yapmanız gerektiğiyle ilgili her şeyi bu kitapta bulabileceksiniz.
                                                                                                   

 

426 sayfalık cüssesi ile daha ilk ele alır almaz insana güven veren bu kitapta kullanılan lisan çok basit ve özellikle teknik bilgisi olmayanların da kolaylıkla anlayabileceği bir seviyede. Bence bu çok önemli, zira kitap öğretici olmalı. Maalesef bir çok teknik yazar akademik lisanın verdiği melankolinin etkisiyle bunu göz ardı ediyor. Bundan dolayı da mühendislik okuyan öğrenciler dahi bir çok durumda anlamadıklarından sadece imtihan geçmek için ezberleme yolunu seçiyorlar. Burada durum farklı. Bu kitap öğretici.

Kitapta konu başlıkları ve işleyişi çok başarılı. Daha kitabın başında sesi nasıl algıladığımızı okurken farkında olmadan bir anda kendimi mikrofonlama teknikleri bölümünde buldum. Burada 100 sayfadan bahsediyorum. Benim en çok hoşuma giden nokta, Ufuk’un dijital kayıt sistemlerinin yanında analog teyp teknolojisine de değinmesi. Kitap, sonundaki terimler sözlüğü ile bir çok soruya anında cevap verecek kadar dolu bir bilgi dağarcığı. 

Konu başlıkları şöyle; 
01. Ses ve Duyum
02. Sinyal, Kablo ve Konnektörler
03. Hoparlör, Amplifikatör ve Akustik
04. Dijital Ses Teknolojisi
05. Mikrofonlar
06. Mikser
07. Kayıt Cihaz ve Formatlerı
08. Sinyal İşlemciler
09. Kanal Kayıt
10. Kayıt Teknikleri
11. Midi
12. Senkronizasyon
13. Ediıtiıng, Miks ve Sonrası
14. Görüntü İçin Ses Post-Prodüksiyon
15. Ekler
16. Terimler Sözlüğü
17. Kaynakca
18. Dizin